Golfens dag 14. april 2013

Højdepunkter fra Golfens dag 14. april 2013.

Det var en lidt blæsende forårsdag, hvor solen ikke rigtig fik magten, men de omkring 27 fremmødte fik prøvet kræfter med golfen. Først under vejledning og instruktion ved Mads i træningsskuret og efterfølgende ved puttekonkurrence og med 3 hullers spil på banen med øvede spiller fra klubben. Efterfølgende bød klubben på sandwich, kaffe & kage i klubhuset.
12 af de fremmødte meldte sig til et begynderhold, med opstart i uge 15.
Vi trak lod om et gavekort på kr. 1.000,- til brug ved køb af et begyndermedlemskab blandt de der meldte sig ind på dagen.
Den heldige vinder blev Martin Andersen, Skive
 

Herunder billeder fra Golfens dag 2013.


         

    

 

 

 

 

 

 

Sponsorer
Lørdag den 11. maj blev DANA turnering afholdt i fint for...
Ole Rudbeck Jørgensen kunne lørdag den 4. maj noterer et ...
JASPER KARSTENSEN viser her bolden der på en våd onsdag...
ESKE CHRISTENSEN, mangeårig medlem af Skive Golfklub, kun...
ELSE SVARE har gjort kanon come back i Skive Golfkub! Ved...

Nyheder fra Golf.dk

Officielt: Forbud mod foran...

Adam Scott og andre spillere med kosteskaft-puttere skal fra 2016 finde en ny puttemetode (Foto: Getty Images)

Fra 1. januar 2016 bliver det forbudt at forankre køllerne til kroppen. 

Efter en høringsperiode på et halvt år vedtog golfsportens to lovgivende organer, Royal & Ancient og USGA, tirsdag et forbud mod at fæstne udstyr til kroppen.
Lovændringen betyder, at det fra 1. januar 2016 bliver forbudt at forankre køller til kroppen, hvilket primært retter sig mod kosteskaft- og maveputtere.

Læs mere

Kollegerne hylder Madsens m...

Morten Ørum Madsens gratulanter stod i kø efter den flotte 2. plads

Morten Ørum Madsens danske kolleger heppede og lykønskede til den store sølvmedalje, da midtjyden var tæt på sin første European Tour-titel

Det skortede ikke på opmuntringer undervejs gennem finalerunden og lykønskninger efter runden, da Morten Ørum Madsen var et enkelt hul fra at fuldende et fantastisk comeback ved Madeira Islands Open, hvor silkeborgenseren hentede en flot 2. plads efter amerikanske Peter Uihlein.
Thorbjørn Olesen skrev følgende besked på Twitter: - Fantastisk indsats og stadig et fantastisk resultat af Morten Ørum Madsen.

Læs mere

Ørum fører Challengetourens...

Weekendens andenplads ved Madeira Islands Open sendte Morten Ørum Madsen helt til tops på Challengetourens pengeliste. (Foto: Getty Images)

Med en andenplads ved Madeira Islands Open strøg Morten Ørum Madsen helt til tops på Challengetourens pengeliste samt et solidt avancement på Europatourens Race To Dubai.

Europatouren var i sidste uge spredt udover det europæiske kontinent. Thorbjørn Olesen var sammen med 23 andre spillere draget til det østlige Bulgarien for at spille med i Volvo World Match Play Championship, men Olesen måtte allerede se sig slået ud i gruppespillet. Det indbragte dog stadig €35.775, hvilket medvirkede til, at han beholdte sin femteplads på Race to Dubai. Graeme McDowell vandt turneringen, og dermed blev han den første spiller til at runde en million euro i indtjente præmiepenge i indeværende sæson.

Læs mere

Skivegolfklub på facebook
Skivegolfklub ungdom på facebook
Find vej til Skive Golfklub
Anbefal Skive Golfklub på facebook
Bravo Golf
Skive golfbane